مسئول دفتر: 31805-051 | 6791 558 0915

آیا در بورس سرمایه‌گذاری داشته باشیم؟

بئرس شبورس ایران محمدرضا حسینا

در حال حاضر بسیاری از افرادی که به تازگی وارد بازار بورس شده‌اند با پرسشی مواجه‌اند که آیا از بازار سرمایه‌گذاری بورس خارج شوند یا خیر؟ در پاسخ به این افراد باید واقعیت‌هایی را در میان گذاشت:

  1. حقیقت سودهای کلان بازار این است که دولت به دنبال راهی بود تا نقدینگی به سمت بازارهای سوداگری ارز، طلا و مسکن نرود و دکترین اقتصادی دولت به این نتیجه رسیدند بهترین مکانی که می‌توان سیل نقدینگی را هدایت کرد، بورس است.
  2. به همین دلیل با تشویق مکرر عموم مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس، توانست موفقیت‌هایی را کسب کند و بخشی از کسری بودجه خود را تامین نماید. ضمن آن که توانست بازار سرمایه را بین عموم جا بیندازد تا حدی که اکثریت مردم به دنبال اخبار صعود و نزول شاخص بورس هستند.
  3. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که درسال 1397 فقط یکصد هزار کد بورسی و در سال 1398 بالغ بر 900 هزار کد بورسی جدید صادر شده، این در حالی است که در چهار ماهه ابتدایی سال 1399 عدد اعجاب انگیز 4 میلیون کد بورسی صادر شده که این مسئله حاکی از سرازیر شدن سرمایه‌های خرد و درشت اشخاص حقیقی و حتی حقوقی به سمت بازار سرمایه است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سهام برخی از شرکت‌ها از ابتدای سال 1398 ده‌ها برابر رشد داشته است. اما چه دلیلی باعث این رشد فزآیند شده است؟ آیا این شرکت‌ها طرح توسعه شگفت‌ انگیزی رو کرده‌اند و باعث سو خیره‌کننده بنگاه‌شان شده‌اند؟

درست است؛ تجدید ارزیابی دارایی‌‌های شرکت‌ها در سال 1398 به دلیل افزایش قیمت‌ها خصوصا قیمت ارز با افزایش حداقل 100% مواجه بوده است، اما به چه دلیل رشد سهام برخی از شرکت‌ها بیش از افزایش قیمت به دلیل تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها بوده است؟

در این‌ باره باید گفت در حقیقت رشد سریع شاخص بورس به آن علت رخ داده که ناگهان تقاضای بالایی برای سهام شرکت‌ها ایجاد شد اما عرضه متناسب با آن بالا نرفت. این قاعده برهم خوردن عرضه و تقاضا باعث شد ارزش سهام شرکت‌ها به صورت خیره‌کننده رشد کند.

در واقع به نظر می‌رسد که رشد فزاینده شاخص بازار سرمایه به دلیل هجوم نقدینگی گسترده به بازار سرمایه بوده است و افزایش ارزش ذاتی شرکت‌ها به دلیل تجدید ارزیابی دارایی‌ها آنقدر تاثیر نگذاشته است.

به همین دلیل به تازه‌ واردهای بورس توصیه می‌شود بدون کسب تجربه و دانش کافی با ارقام بالای سرمایه‌شان ریسک نکنند و پیش از خرید و فروش سهام با بررسی صورت‌های مالی از سایت کدال شرکت‌ها به‌صورت تکنیکال اقدام به معامله کنند.

در این بازار، بدون شک سهام دارانی موفق می‌شوند که بازار سرمایه را حرفه‌ای‌ تر رصد می‌کنند و دانش بورسی خود را ارتقا می‌دهند.

توییتر
لینکدین
فیس بوک
Email